poniedziałek, 16 czerwca 2014

Ogród pełen Karotki i Petunii.

Karotka i Petunia to moje kolejne celuloidowe skarby. Imiona nadała im moja młodsza córka i chyba trafiła, bo lale zdają się być zadowolone, a ja zapamiętałam.

Karotka
 

 Karotka to niewielka, mierząca 34cm laleczka. Ma buzię charakterystyczną dla lalek celuloidowych produkowanych przez Schildkrota, ale jest sygnowana głową misia co świadczy o tym, że wyprodukowana została w  Spółdzielni Pracy „Miś" w Siedlcach. 
Spółdzielnia powstała w 1954 roku. Podstawowym jej asortymentem były misie pluszowe, ale w 1959 roku uruchomiono również produkcję lalek i zabawek z celuloidu, której zaniechano w 1969 roku ze względu na łatwopalność tego materiału  i uruchomiono nową produkcję lalek śpiących z polietylenu, oraz małych gabarytowo lalek i innych zabawek z polietylenu. 
Tak więc Karotka powstała w latach 1959-1969 co czyni z niej ponad 
40 letnią lalę 

Sygnatura Spółdzielni Pracy „Miś" w SiedlcachPetunia

 Petunia jest jej nieformalną starszą siostrą. Mierzy 45cm i pozbawiona jest sygnatury. To dość popularna lalka, więc zapewne jest z tego samego okresu co Karotka.

Obie lalki są w bardzo ładnym stanie. Oczywiście celuloid z biegiem czasu uległ przebarwieniom i lalki mają osobliwy kolor, ale mi to nie przeszkadza.Panny obiecały mi swoją pomoc w sadzeniu dyni. 
-Idziemy dziewczynki.


Niestety dyniowy zagonek okazał się być zbyt blisko poziomek i moje pomocnice szybko zapomniały o obietnicy.

 Dynie posadzone. Pora wracać do domu
-Gdzie się schowałyście małe psoty!?

Obie lale ubrane są w sukienki "made in ja"

 Petunia ma dopasowane kolorystycznie buciki również
"made in ja"


11 komentarzy:

 1. Petunia najprawdopodobniej jest z Częstochowskiej Fabryki Wyrobów Celuloidowych. Niektóre lalki są sygnowane CWFC, ale wiele nie ma sygnatur. Istnieje katalog, w nim znalazłam swoją Jacusię, ale niestety katalogu nie posiadam. Szkoda, że osoba, która go ma nie chce się podzielić skanem katalogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za cenne informacje. Sama nie miałabym szans zidentyfikować tej lalki. Podzielam Twój smutek z powodu braku dostępu do skanu katalogu lalek z tej fabryki. Byłoby to bezcenne wsparcie dla kolekcjonerów lalek.
   Odwiedziłam Twoją Franię i Jacunię :-) Piękne, zwłaszcza Jacunia. Bardzo lubię stare polskie celuloidowe bobasy.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Piękne lale! Cudnie wyglądają w plenerze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Fotograf ze mnie marny, to nadrabiam modelkami i plenerami :-)
   Miłego dnia.

   Usuń
 3. Pierwszy raz oglądam sygnaturę Miś na takiej lalce.Sukienki szyjesz fajne.Miło że dołączyłaś do nas ,obiecuję zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie jest czymś zaskoczyć doświadczoną lalkomaniaczkę. Nie spotkałam na swojej drodze innych "misiowych" lalek.
  Dziękuję za uznanie dla mojego szycia. Widziałam Twoje sukienki i są bardzo gustowne i świetnie oddają modę czasów, z których pochodzą Twoje lalki. Z przyjemnością będę podglądała Twoje prace :-)
  Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do zaglądania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj jak zazdroszczę, może i mi się kiedyś taki skarb trafi:)

  OdpowiedzUsuń
 6. powrót do przeszłości! takie panienki, takież łany i zagonki - wakacje u ludzi, którzy lubili przygarniać do siebie cudzą dziatwę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba właśnie takie dzieciństwo pamiętam i nasze podwórko zawsze było pełne dzieciaków z sąsiedztwa. Żałuję, że moje córki tego nie zasmakują. Inne czasy.

   Usuń